top of page

טיפול קוגניטיבי התנהגותי  CBT 
לחשוב אחרת, להתנהג אחרת

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT הוא טיפול ממוקד מטרה ויעיל, המתמקד בשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות לא רצויים על ידי רכישת מיומנויות והתנסויות תוך שיתוף פעולה הרמוני בין המטפל למטופל .

 

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית מדגישה את יחסי הגומלין שבין מחשבות ורגשות להתנהגות:
מחשבות ורגשות משפיעים על אופן ההתנהגות שלנו, ובאותה מידה ההתנהגות משפיעה על המחשבות ועל תהליכי הנפש הפנימיים.
בבסיס הטיפול הקוגניטיבי עומדת ההנחה שדפוסי החשיבה שלנו משפיעים על עולמנו הרגשי ועל התנהגותנו ותפיסות העולם שלנו . מדרך ההסתכלות ומהפרשנות שלנו את המציאות- נובע כל מעשה אותו ננקוט או נימנע מעשייתו.  על מנת ליצור מפנה, יש צורך בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה מוטעים והמרתם בדפוסי חשיבה חיוביים וסתגלניים יותר.
הטיפול ההתנהגותי רואה בבעיות הרגשיות תוצאה של דפוסי התנהגות או הרגלים לא רצויים. על פי הטיפול ההתנהגותי כאשר מסגל המטופל הרגלי התנהגות רצויים, מתחוללים שינויים מיטיבים גם בעולמו הפנימי, בתחושותיו ובדרך חשיבתו.


התפיסה הקוגנטיבית-התנהגותית מבוססת על שלושה פרמטרים:

מחשבות ואמונות
על פי גישת   CBT, מקור הקושי והמצוקות הרגשיות טמון באופן החשיבה. דפוסי חשיבה שליליים מזינים את המצב הרגשי ומציפים בתחושות שליליות. בטיפול ניווכח כיצד המחשבות משפיעות על ההתנהגות ועל המצב הרגשי והנפשי, נזהה את דרכי החשיבה ועל ידי שינוי החשיבה נביא לשיפור במצב.

רגשות
רגשות הם תגובות לאירועים שהתרחשו בעבר או למחשבות העולות בראשנו. הפעולות אותן אנו נוקטים נובעות מהרגשות. (לדוגמא, הסובל מחרדה חברתית נמנע ממפגשים עם מכרים ובני משפחה, עד למצב של הסתגרות בבית).  לעתים קרובות רגש נוצר מפרשנות לא נכונה של המציאות. כאשר אנו מזהים את המחשבה העומדת בבסיס ההתנהגות אנו יכולים באמצעות טכניקות שונות ללמד דרכי התמודדות יעילות עם רגשות אלה. אנו עוזרים למטופל למצוא רגשות חיוביים לצד השליליים, דבר המקל על ההתמודדות.  

התנהגות
רבים רואים בהתנהגות הרגל שקשה או לא ניתן לשנות. בטיפול CBT ניווכח שהתנהגות אינה הרגל קבוע אלא מצב הנתון לשליטתנו, וכי על ידי הבנה ושינוי של דפוסי ההתנהגות ניתן להשפיע על הרגש ועל המחשבה.


מהי מטרת הטיפול?
מטרת הטיפול במכון ורשביאק היא לעזור למטופל להגיע ולשפר את מצבו הנפשי, להעניק למטופל כלים חדשים שיסייעו לו לזהות ולבחון מחדש, ובקלות, הנחות יסוד ואמונות שגויות ולשנותן. בהדרגה נלמד כיצד להפעיל באופן עצמאי, דפוסים של חשיבה טובה ומאוזנת במקום זו האוטומטית, להקנות לעצמנו הרגלי חשיבה מודעת ולהתנהל באופן שקול ורגוע המיטיב עמנו ועם כל הבא איתנו במגע. ובסופו של דבר לקבל כלים ומיומנויות לשינוי התנהגות. 

 

למי מיועד טיפול  CBT?
CBT  מיועד לטיפול  בהתנהגויות מפריעות : התנהגות אימפולסיבית, התקפי חרדה, חרדה חברתית, פוסט טראומה, ביישנות, דאגנות יתר, חרדת בחינות, פחד קהל, חרדת טיסות,  אובססיביות, OCD ועוד. הטיפול מסייע אף לסובלים ממצבים דיכאוניים,   הפרעות אכילה, הפרעות זעם ותוקפנות, מיומנויות ארגון ושליטה עצמית.
השפה הטיפולית נבחרת על פי צרכי המטופל, תוך שימוש במגוון כלים טיפוליים: שיח חופשי, עבודה  בהבעה ויצירה, שימוש בקלפים, הרפיות, משחקי קופסא ועוד.


הצלחת הטיפול
טיפולCBT   הוא ממוקד ומכוון מטרה, וייעודו שינוי התנהגותי ממשי הניתן לתצפית, להערכה ולמדידה. במכון ורשביאק, ההתייחסות לבעיה איננה כאל מחלה או פגם אישיותי, אלא כניתוח של תפקוד אישי. כמו כל טיפול רגשי אחר, מבוססת הצלחת טיפול CBT  על קשר טוב בין המטופל למטפל ועל יחס אמפאתי ומעצים. לאורך כל התהליך הטיפולי המטפל מנחה, מחזק, תומך ומרגיע, כאשר המטופל שותף פעיל לתהליך כבר משלב הגדרת המטרות הטיפוליות. זאת ועוד; המטופל יכול לבחון בעצמו את השיפור במצבו.

 

במכון ורשביאק פועל צוות רב-תחומי של מטפלים מנוסים ומיומנים.
אנו מזמינים אותך בחום להתייעץ איתנו ולהיעזר בנו בכל עניין המטריד אותך או את יקיריך.
אנחנו כאן בשבילך. ביחד נוביל את השינוי המתבקש.

bottom of page